Wilsonart 4990 Flax Linen | 60 Matte Finish | 568 Compact HPL | 1/2" x 48" x 96"
Only 0 left
SKU
4990-60-568C1
Flax Linen has a golden background with cream colored warp and weft "threads." This pattern is also available in Solicor and Solicor Compact. Approximate Design Repeat Width*: 49.75" Approximate Design Repeat Length*: 61.76"
! SPECIAL ORDER Non-standard option. If not in stock locally allow approximately a 2-week lead time for delivery. 24-hour window to cancel special order laminate.
| Brand | Wilsonart |
|---|---|
| Size | 48" W x 96" L |
| Product Type | 568 Compact HPL: 1/2" |
| Finish | 60 Matte |
| Pattern Name | Flax Linen |
| Design | Fibers |
| Color Family | Neutral |
| Length | 96" |
| Width | 48" |