Wilsonart 7990 Mission Maple | 38 Fine Velvet Finish | 605 Fire Rated Postform HPL | 48" x 120"
Only 0 left
SKU
7990-38-605C2
This white maple has a fine texture, accented with occasional knots and small cathedrals. The uniform wheat color has an overall golden hue, blonde highlights, and even light brown grain.
! SPECIAL ORDER Non-standard option. If not in stock locally allow approximately a 2-week lead time for delivery. 24-hour window to cancel special order laminate.
2-Sheet Minimum order
| Manufacturer SKU | 7990-38-605 48 X 120 |
|---|---|
| Brand | Wilsonart |
| Size | 48" x 120" |
| Product Type | 605 Fire Rated Postform |
| Finish | 38 Fine Velvet |
| Pattern Name | Mission Maple |
| Design | Woodgrains |
| Color Family | Yellow / Gold |
| Length | 120" |
| Width | 48" |