Wilsonart Lujo® 8236 Monteverdi | 38 Fine Velvet Finish | 350 Postform HPL | 48"W x 96"L
Only 0 left
SKU
8236-38-350C1
Monteverdi is a medium-value warm grey walnut design with open straight grain, accented by full and partial cathedrals for a strong, distinguished look.
This laminate is 48" wide and 96" long postform HPL with a fine velvet finish.
! SPECIAL ORDER Non-standard option. If not in stock locally allow approximately a 2-week lead time for delivery. 24-hour window to cancel special order laminate.
| Manufacturer SKU | 8236-38-350 48 X 096 |
|---|---|
| Brand | Wilsonart |
| Size | 48" x 96" |
| Grade | 350 Postform |
| Product Type | 350 Postform |
| Finish | 38 Fine Velvet |
| Color Temperature | Warm |
| Pattern # | 8236 |
| Pattern Name | Monteverdi |
| Design | Woodgrains |
| Color Family | Grey |
| Length | 96" |
| Width | 48" |
| Group | 3 |