Wilsonart Lujo® 8247 Clear Water Oak | 60 Matte Finish | 350 Postform HPL | 60"W x 144"L
Only 0 left
SKU
8247-60-350D3
Clearwater Oak is a luxury rustic design that has a mix of rift cut and quarter sawn grain with a mix of occasional subtle cathedrals. A light taupe with warm white peeking through the background.
This laminate is 48" wide and 96" long postform HPL with a gloss line finish.
| Manufacturer SKU | 8247-60-350 60 X 144 |
|---|---|
| Brand | Wilsonart |
| Size | 60" x 144" |
| Grade | 350 Postform |
| Product Type | 350 Postform |
| Finish | 60 Matte |
| Color Temperature | Warm |
| Pattern # | 8247K |
| Pattern Name | Clear Water Oak |
| Design | Woodgrains |
| Color Family | Neutral |
| Length | 144" |
| Width | 60" |
| Group | 3 |