Accuride 301-2590 Undermount Slide | 24"L, .83" Over-Travel, 155lb | Polybagged | Clear Zinc | C 301-2590-24D
Only 0 left
SKU
A301-24-01
Accuride Medium-Duty Slide, Series: 301-2590, 24 in L Slide, 24.83 in L Travel, Closure Type: Conventional, Bracket, Undermount Mount, Glide Mechanism: Steel Ball Bearing, 0.83 in Over-Travel Extension, Disconnect Method: Non-Disconnect, Side Space: 3/4 in, 48.83 in L Extended, 1.54 in OAH, 3/4 in W Overall, 155 lb Capacity, Screw Size: #8, Cold Rolled Steel, Clear Zinc, For: Drawers Up to 16 in W, Includes: Mounting Screws, Packaging Quantity: 5/Box
| Manufacturer SKU | C 301-2590-24D |
|---|---|
| Brand | Accuride |
| Color/Finish | Clear Zinc |
| Series | 301-2590 |
| Disconnect Method | Non-Disconnect |
| Glide Mechanism | Steel Ball Bearing |
| Overall Height | 1.54 |
| Overall Width | 3/4 |
| Slide Length | 24 |
| Travel Length | 24.83 |
| Extended Length | 48.83 |
| Side Space | 3/4" |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Screw Size | #8 x 1" |
| Includes | Mounting Screws |
| Packaging Quantity | 5/Box |
| Suitable for | Drawers Up to 16 in W |
| Type | Medium-Duty |
| Extension Type | 0.83 in Over-Travel |
| Capacity | 155 |
| Item Name | Slide |