Accuride 4032 Drawer Slide | 24"L, Full Ext, 150lb, Side Mount | Polybagged | Clear Zinc | C 4032-24D
Only 0 left
SKU
A4032-24-01
Accuride Medium-Duty Slide, Series: 4032, 24 in L Slide, 24.39 in L Travel, Side Mount, Glide Mechanism: Steel Ball Bearing, Full Extension, Disconnect Method: Rail, Side Space: 1/2 in, 48.39 in L Extended, 3.19 in OAH, 1/2 in W Overall, 150 lb Capacity, Screw Size: 6 mm or #8, Cold Rolled Steel, Clear Zinc, For: Drawers Up to 27 in W, Includes: Rails, Mounting Screws, Packaging Quantity: 5/Box
| Manufacturer SKU | C 4032-24D |
|---|---|
| Brand | Accuride |
| Color/Finish | Clear Zinc |
| Series | 4032 |
| Disconnect Method | Rail |
| Glide Mechanism | Steel Ball Bearing |
| Overall Height | 3.19 |
| Overall Width | 1/2 |
| Slide Length | 24 |
| Travel Length | 24.39 |
| Extended Length | 48.39 |
| Side Space | 1/2" |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Screw Size | #9 x 2-1/2" |
| Includes | Rails, Mounting Screws |
| Packaging Quantity | 5/Box |
| Suitable for | Drawers Up to 27 in W |
| Type | Medium-Duty |
| Extension Type | Full |
| Capacity | 150 |
| Item Name | Slide |