Accuride 3932 Drawer Slide | 24"L, Full Ext, 150lb, Side Mount | Bulk Pack | Clear Zinc | C 3932-24P
Only 0 left
SKU
A3932-24-03
The Accuride 3932 is a new medium-duty counterpart to the popular light-duty 3832. Like our popular 3832E Classic, the 3932 uses a 1/2-inch cross-section. This shared cross-section lets you use the 3932 alongside (or instead of) its light-duty 3832 counterparts for heavier or wider drawers.
The 3932 is an ideal movement solution for home and office cabinetry, metal enclosures, and medical carts. The 3932 comes AWI- and BHMA-certified, RoHS-compliant, and tested to 50,000 cycles. As with all Accuride products, the 3932 includes a Limited Lifetime Warranty. For a soft-close option, consider the 3932EC Easy-Close.
C 3932-24P, 24 in, Clear Zinc, Bulk Pack
| Manufacturer SKU | C 3932-24P |
|---|---|
| Brand | Accuride |
| Nominal Length | 24" (600mm) |
| Closure Type | Conventional |
| Mounting Type | Side |
| Load Capacity | 150 lb |
| Color/Finish | Clear Zinc |
| Series | 3932 |
| Slide Type | Ball Bearing |
| Disconnect Method | Front, Handed Lever |
| Glide Mechanism | Carburized Steel Ball Bearing |
| Height | 2.00" |
| Slide Length | 23.62" (600mm) |
| Slide Extension | Full Extension |
| Side Space | 1/2" |
| Material | High-Strength Low-Alloy Steel |