E.B. Bradley Co. French Cleat | 144" Long, Non-Drilled, Single Piece
Only 0 left
SKU
EBB-PC-144
French cleat aluminum extrusion mounting system. Provides a secure and concealed installation method for wood paneling, signage and art work. The French cleat's friction fit wedges the panel tightly and securely to the wall. It is a strong, efficient and economical method for the installation of virtually any wall treatment. Cuts nailing, puttying and on the job finishing problems. Affords easy removal for mechanical access, remodeling or refinishing. No tools are required, simply push up and disengage. Minimum recommended panel thickness is 3/8".
The 144" long cleats are sold by the piece, mounting hardware sold seperately.
| Manufacturer SKU | 144 NO HOLES |
|---|---|
| Brand | E.B. Bradley Co. |
| Color/Finish | Natural Aluminum |
| Height | 1-3/4" |
| Item Name | French Cleat, Single, Undrilled |
| Length | 144" |
| Material | Aluminum |
| Material Thickness | 1/4" |