Innovashelf T-LOC Floating Shelf Brackets | 8" D | 2" Thick or More | T-LOC-1515-08
Innovashelf's T-LOC system utilizes a specially designed double-headed lag bolt that slots into the brackets for adjustability and strength. Brackets and arms are crafted from high quality materials for maximum strength and durability. All brackets have an embedded poly block that allows for the shelf to be attached via trim screws or nails. These solutions allow you to install a floating shelf that remains stable, but is still easily adjustable even after installation. Includes all hardware necessary to mount shelves in a wood stud application. 2-piece design for easy installation. Bi-directional adjustment. Available in 6â€, 8â€, 12â€, 14â€, 16â€, 18â€, 20†depths. Mounting solutions for steel studs, concrete, and drywall are also available.
Designed for shelves 2" to 3-1/2†thick.
Maximum bracket spacing is 32″ O.C., with a maximum of 24″ overhang outside of brackets (left & right combined).
300lb per pair capacity
| Manufacturer SKU | T-LOC-1515-08 |
|---|---|
| Brand | Innovashelf |
| Capacity | 300 |
| Color/Finish | Steel |
| Height | 1-1/2" |
| Depth | 8" |
| Item Name | Floating Shelf Bracket |
| Length | 8" |
| Material | Steel |
| Width | 1-1/2" |