Salice Progressa+ Push Undermount Slide | Touch Open, 15"L, Full Ext, 170lb | G7U6P381XXB
Only 0 left
SKU
SAG7U6P-15-XX-03
The Progressa+ Push 15" heavy-duty full extension undermount slide for face frame cabinets features touch opening action with a synchronized mechanism, full-length cabinet members, and will accommodate 12mm (1/2'') to 16mm (5/8") drawer thickness. 170 lb static load capacity (154 lb dynamic) is backed by a lifetime warranty. The Progressa+ Smove for frameless is fully adjustable. Depth and lateral adjustments are integrated in the front clip. Height adjustment is integrated into the slide. Compatible with Lineabox and wood drawer boxes.
! NOTE: Use of rear sockets while mounting to the face frame without blocking out reduces load capacity to 75 lbs.
| Manufacturer SKU | G7U6P381XXB |
|---|---|
| Brand | Salice |
| Shop Discount Zone | Slides |
| Nominal Length | 15" |
| Closure Type | Manual |
| Mounting Type | Bottom, Side |
| Load Capacity | 170 lb Static, 154 lb Dynamic |
| Series | Progressa Push |
| Slide Length | 392mm |
| Slide Extension | Full Extension |
| Side Space | 3/16" (5mm) |
| Packaging Quantity | 6/Box |
| Item Name | Undermount Slide |