Salice Progressa+ Smove Undermount Slide - Frameless | Soft Close, 27", Full Ext, 170lb | G7U6S686CXB
Only 0 left
SKU
SAG7U6S-27-CX-03
The Progressa+ Smove 27" heavy-duty full extension undermount slide for frameless cabinets features soft closing action with a synchronized mechanism, short profile cabinet members, and will accommodate 12mm (1/2'') to 16mm (5/8") drawer thickness. 170 lb static load capacity (154 lb dynamic) is backed by a lifetime warranty. The Progressa+ Smove for frameless is fully adjustable. Depth and lateral adjustments are integrated in the front clip. Height adjustment is integrated into the slide. Compatible with Lineabox and wood drawer boxes.
| Manufacturer SKU | G7U6S686CXB |
|---|---|
| Brand | Salice |
| Nominal Length | 27" |
| Closure Type | Smove Soft-Close |
| Mounting Type | Bottom, Side |
| Load Capacity | 170 lb Static, 154 lb Dynamic |
| Series | Progressa Smove |
| Slide Length | 697mm |
| Slide Extension | Full Extension |
| Side Space | 3/16" (5mm) |
| Packaging Quantity | 6/Box |
| Item Name | Undermount Slide |