Wilsonart AD3016 Double Offset Kitchen Reversible Sink | 31-15/16" L x 18-3/4" W | Calm White
Only 0 left
SKU
WA-SINK-AD3016-CAW
The Double Offset Kitchen Reversible Sink, in Calm White, can be reversable according to preference and is genrally used for kitchen application. It is resistant to stains, heat, impact, bacteria, scratches and thermal shock.10-Year Residential and Commercial Warranty.
| Manufacturer SKU | AD3016-CALM WHITE |
|---|---|
| Brand | Wilsonart |
| Color/Finish | Calm White |
| Series | AD3016 |
| Depth | No Value |
| Item Name | Double Offset Kitchen Sink |
| Shape | Rectangular |
| Type | Sink |
| Depth | 8-1/4" |
| Drain Diameter | 3-9/16" |
| Length | 31-15/16" |
| Width | 18-3/4" |
| Interior Length | 30" |
| Overflow | N/A |
| Top Bevel Angle | 5° |